Vše, co jste chtěli vědět, o No Frost ledničkách

Kateřina Jurková
10.07.2023

Vybíráte novou lednici a máte nějaké nezodpovězené otázky ohledně No Frost ledniček?  V našem článku se pokusíme objasnit vše, co by vás ohledně modelů s technologií No Frost mohlo zajímat, a případně vás tak nasměrovat k tomu nejlepšímu výběru. No Frost ledničky přináší ideální podmínky pro skladování vašich potravin a jejich provoz je také energeticky úsporný.

Na jakém principu funguje technologie No Frost?

No Frost, nebo také beznámrazová technologie, přišla s moderními ledničkami a v dnešní době je již běžně využívaná u nových modelů. Zatímco u klasických lednic jsou potraviny zchlazeny pomocí studeného vlhkého vzduchu a jak pára z jídla, tak i vzduch, který proudí dovnitř, při každém otevření zapříčiňují srážení na stěnách mrazáku i lednice, No Frost lednice fungují jinak.

Jedná se o systém, který kontroluje teplotu a úroveň vlhkosti v ledničce a pomocí ventilace zajišťuje výměnu vzduchu. To znamená, že vlhkost je odváděna do kondenzátoru a dochází tak k vysušení vnitřku lednice, čímž je předcházeno vzniku námrazy na vnitřních stěnách lednice a mrazáku.

Výhody a nevýhody No Frost

 Jak asi tušíte, No Frost ledničku nemusíte odmrazovat, takže přináší větší energetickou úspornost oproti tradičním modelům a zároveň zajistí vyšší uživatelský komfort. Díky aktivnímu cirkulování chladného vzduchu dosahují No Frost lednice rovnoměrné teploty ve všech svých částech, což přispívá k zachování kvality a textury potravin, které vydrží mnohem déle v dobré kondici. 

Další výhodou je více místa, právě díky tomu, že na stěnách nevzniká námraza a prostor v ledničce a mrazáku je plně využitelný. No Frost technologie také pomáhá minimalizovat riziko přemražení potravin, což je častým problémem u tradičních ledniček. Zároveň však zajistí rychlejší zmražení nově vložených potravin, čímž zabraňuje tvorbě bakterií.

Za velkou výhodu lze považovat i fakt, že se moderní No Frost lednice vyznačují perfektně řešenými odkládacími plochami, přihrádkami a řadou dalších praktických funkcí. Často nabízí například funkci ionizátoru, který omezuje mísení pachů potravin, Super chlazení a Super mrazení či výrobník ledu. Chladicí a mrazicí zóny si lze upravit a v neposlední řadě se No Frost lednice oproti klasickým snáze čistí a udržují.

Co se týče nevýhod No Frost ledniček, je třeba počítat s o něco vyšší cenou než u klasických modelů, ale vzhledem k bohaté nabídce od celé řady značek lze určitě najít nějaký zlatý střed i v rámci ceny. Oproti klasickým se u No Frost ledniček také nabízí možnost vyšší hlučnosti provozu vzhledem k přítomnosti ventilátoru. Určitě to však není pravidlo, nicméně není od věci se na míru hlučnosti při výběru zaměřit.

Vzhledem k proudění vzduchu může systém No Frost také někdy přispívat k vysušování potravin skladovaných v ledničce. Na druhou stranu moderní No Frost ledničky obvykle disponují speciálními zásuvkami, které udržují optimální teplotu a vhodné podmínky pro skladování ovoce, zeleniny či masa a ryb. Vysušení potravin je každopádně vždy lepší předcházet skladováním v uzavíratelných boxech, to však platí i pro klasické lednice.

Značky, které nabízí No Frost ledničky

Na trhu je mnoho značek, které nabízí No Frost lednice, mezi ty nejznámější patří: AEG, Beko, Bosch, Candy, ETA, Electrolux, Fagor, Gorenje, Haier, Hisense, Hoover, LG, Liebherr, Miele, Philco, Samsung, Siemens, Whirlpool či Panasonic.

Můžete se setkat také s dalšími názvy pro technologii No Frost jako například Supreme NoFrost, NeoFrost, Twin Cooling či Total No Frost. Vždy záleží na konkrétní značce.