Vhodné a nevhodné potraviny do mrazáku

Kateřina Jurková
19.10.2022

V oblasti skladování potravin je mrazák nepostradatelným pomocníkem a ve většině českých domácností se minimálně jeden najde. Zvykli jsme si mrazit všechno možné od ovoce a zeleniny přes maso a pečivo až po vývary. Existuje ale také řada potravin, které nejsou k zamrazení vůbec vhodné. Víte, které to jsou? Pro klid v duši si pojďte obsah mrazáku společně překontrolovat.

Potraviny, kterým se v mrazáku nedaří: 

Jednou rozmražené maso

Opakování je matka moudrosti, takže jen pro připomenutí: jednou rozmrazené maso nikdy, opravdu nikdy znovu nezmrazujte! Vyhnete se tak nepříjemným zažívacím potížím. Při procesu rozmrazování totiž dochází k množení bakterií, které je třeba následně zničit tepelnou úpravou. 

TIP: Maso si ideálně rozporcujte a popište, ať můžete vždy vytáhnout jen tolik, kolik opravdu spotřebujete. Nikdy ho ale před mražením nesolte!

Dalším nevhodným adeptem k mrazení jsou šunky a uzeniny. Tedy potraviny s vysokým obsahem soli. 

Ovoce, zelenina, ořechy a káva

Vhodné k zamrazení není ani přezrálé ovoce a zelenina a také plody s vysokým obsahem vody, jako jsou salátové okurky, cukety, rajčata, ředkvičky, listová zelenina, hrozny či meloun. Konkrétně u rajčat a špenátu to můžete tak trochu obejít a zamrazit je ve formě protlaku, předejdete tak ztrátě jejich struktury, chuti, aroma a barvy. To stejné platí i pro jablka a hrušky, které lze také skladovat v mrazáku ve formě protlaku.

Česnek také není vhodný k uložení do mrazáku, jelikož tak ztratí na intenzitě své chuti a vůně.
Příliš nízké teploty neprospívají ani ořechům a kávovým zrnům, jelikož se jedná o suroviny s vysokým obsahem tuku a chladem mohou ztratit své aroma a celkově se znehodnotit.

Brambory a jiné přílohy

Syrové brambory získají po rozmrazení kašovitou konzistenci a nasládlou chuť, proto je lepší skladovat je na chladném, suchém a tmavém místě. Naopak hranolky či krokety, tedy brambory ve zpracované formě, se mrazí běžně a nijak jim to neuškodí.

Již uvařeným těstovinám se v mrazáku také nebude dařit nejlépe, je to opět z důvodu vysokého obsahu vody, který způsobí, že se stanou lepkavými a bez chuti. Ideálním adeptem ke zmražení není ani uvařená rýže. Je ji sice možné po vychlazení zmrazit, ale po rozmrazení bude „na kaši“. Vždy je lepší uvařit si čerstvou.
 

Živočišné výrobky

V mrazáku se běžně nesetkáte ani s měkkým sýrem, protože stejně jako v předchozím případě se jeho struktura přemění na kašovitou. Naopak gumovou strukturu by zmrazení přineslo uvařeným vejcím, těm se také daří lépe v lednici. Z mléčných výrobků do mrazáku určitě nepatří bílý jogurt, smetana, zakysaná smetana či mléko, jejichž konzistence by hrudkovatěla. Všechny tyto potraviny je lepší skladovat v lednici. 

Ani med není třeba trápit v mrazáku či v lednici. Nemá totiž rád vlhkost, a navíc je to zbytečné, protože kvalitně zpracovaný med vydrží při pokojové teplotě opravdu dlouho.

Potraviny, které v mrazáku můžete skladovat:

Tip: Napište si na zamrazované potraviny cedulky s datem a ideálně i názvem, případně s počtem kusů (3 bílky apod.).

Maso a ryby

Pokud nehodláte maso spotřebovat okamžitě, je nejlepší ho naporcovat a zamrazit v oddělených sáčcích. Spotřebujte ho do 6, maximálně 8 měsíců. U mletého masa se doporučuje spotřebovat nejpozději do 4 měsíců. Ryby mrazte čerstvé a již vykuchané a spotřebujte maximálně do čtvrt roku.

Máslo a sýry

Pokud jste se zásobili máslem a chcete ho uchovat čerstvé co nejdéle, tak není nic jednoduššího než ho dát v originálním obalu do mrazáku. Skladovat ho takto můžete klidně i půl roku. 

Možná vás to překvapí, ale dokonce i různé druhy sýrů lze zamrazit, ideálně opět v plastové krabičce nebo v uzavíratelném sáčku. Nemrazte je však v celých blocích, ale nejlépe nastrouhané nebo nakrájené na plátky, jednak to zabrání vyschnutí sýru a také přispěje k co nejrychlejšímu rozmrazování. Např. parmazán si potom můžete rovnou nasypat na teplý pokrm. Mozzarellu zase klidně zamrazte i s nálevem v původním balení.

Tepelně upravené houby

Kromě sušení lze zásobu hub také zmrazit. Ale POZOR! Jedině po tepelné úpravě! Mražení hub v čerstvém stavu může být nebezpečné pro náš organismus kvůli uvolňujícím se toxinům, čemuž právě zamezí tepelná úprava. Klasicky je očistěte, nakrájejte a osmahněte na trošce tuku, případně také na cibulce. Po zchladnutí umístěte v krabičce do mrazáku.

Čerstvá vejce

Mrazit můžete i vejce, ale měla by být čerstvá a samozřejmě bez skořápky. Potřebovali jste při pečení pouze žloutky? Bílky si uložte do krabičky a označte ji cedulkou s počtem bílků. Můžete si zamrazit i žloutky, ale je lepší je rozšlehat s cukrem či se solí, podle toho, na co je budete chtít později využít, samostatně zmražená mohou hrudkovatět. 

Bylinky

Uložit si do mrazáku do zásoby můžete také různé bylinky. Je však ideální je omýt, nasekat, dát do tvořítek na led a zalít vodou, jinak by mohly vyschnout a zčernat. Místo vody lze použít také olej či přepuštěné máslo, pouze s tím rozdílem, že před zalitím je třeba bylinky důkladně osušit. Nachystat si takhle můžete jednotlivé druhy bylin nebo vytvořit směsi na míru konkrétním pokrmům. Fantazii se meze nekladou!

Ovoce

K více obvyklým potravinám, kterým se v mrazáku daří, potom patří z ovoce bobulovité plody (rybíz, angrešt, maliny, borůvky). Ty stačí omýt, nechat okapat a uložit do pevných sáčků nebo plastových krabiček. Stejný postup platí i pro peckoviny (meruňky, švestky, třešně), jen je ještě překrojte napůl a vyjměte pecku. Jahody je ideální rozmačkat na dřeň, případně dosladit cukrem a opět uchovávat v krabičce. 
Jablka nastrouhejte nebo nakrájejte na plátky. Můžete je zamrazit i vcelku, ale počítejte s tím, že pak jsou vhodná už jen k upečení v troubě. Aby jablka nezhnědla, dopřejte jim lázeň v citronové šťávě.

Pečivo

Mít pečivo do zásoby se vždy hodí. Skladujte ho v pevných sáčcích. Chléb je lepší rozkrájet na krajíce, protože jednak se vám rychleji rozmrazí a pak ho taky nemusíte vyndávat a rozmrazovat celý, pokud nechcete. Za pár minut tak máte čerstvě vyhlížející pečivo.