Tipy, jak vyčistit lednici

Kateřina Jurková
27.02.2023

Lednice je klenotem každé kuchyně. Nejen, že s láskou pečuje o vaše potraviny, ale také si bere na starost tu nejlepší ingredienci, která nesmí chybět při přípravě žádného pokrmu – čerstvost! Věnujte jí proto dostatečnou péči, my vám s tím pomůžeme. Jak správně vyčistit chladničku, se dozvíte v tomto článku.

Lednice je místo, kde skladujeme potraviny, a proto je více než jasné, že není radno podceňovat její úklid. Nestačí ale jen otřít vnitřek chladničky, jednou za čas je potřeba věnovat se důkladnému vyčištění, a to jak uvnitř, tak zvenku. Jste připraveni na pořádný úklid? Pojďme na to!

Čisticí prostředky

Pokud si lámete hlavu, jakými prostředky vyčistit lednici, možná budete překvapeni, ale suroviny na nejlepší čistič máte určitě doma ve svých zásobách. Kromě běžných čisticích přípravků z drogerií, totiž můžete použít i mnohem ekologičtější a levnější pomocníky, které následně nebudou toxické ani pro vaše potraviny. Napadlo vás někdy, že vám s jakýmkoliv úklidem pomohou dvě prosté suroviny, které se nachází téměř vždy v každé kuchyni? Ocet a jedlá soda jsou dva pomocníci, jenž vám pomohou nejen při čištění lednice, ale také s úklidem celé domácnosti. Ocet totiž zastane práci dezinfekce a jedlá soda si jednoduše poradí s odstraněním nečistot.  

Nemusíte se vůbec obávat zápachu z octa, soda totiž skvěle funguje i jako pohlcovač pachu.  A pokud máte setrvávající obavy, po úklidu dejte na talířek plátky citronu a nechte jej v lednici do druhého dne. Citron zbaví vaši chladničku všech nepříjemných pachů, a navíc ji ještě příjemně provoní. Více o tom problému se dozvíte v článku Jak odstranit zápach z lednice.

Jak často se pouštět do důkladného mytí lednice?

Podle odborníků je potřeba provádět důkladný úklid ledničky alespoň jednou za měsíc. Uvnitř chladničky se totiž udržuje neustálá vlhkost, která je ideálním prostředím pro nejrůznější bakterie. Jednoduše se v ní také tvoří plísně. Neodkládejte proto čištění ledničky a pusťte se do něj hned!

Základ čisté lednice

Čisticí prostředek už máte, tak hurá do práce. Jako první vyndejte všechny potraviny z chladničky. Pokud plánujete její očistu, odložte doplňování zásob a nákup potravin na další den. Rovnou potraviny protřiďte – pokud narazíte na plíseň, zasažené kusy rovnou vyhoďte. 

Dalším krokem jsou šuplíky a police, které tentokrát nestačí pouze utřít. Nechte je odmočit ve vodě a následně je umyjte čisticím prostředkem. Nezapomeňte na všechny záhyby a spáry. Nakonec police a šuplíky otřete suchou utěrkou či jiným hadříkem a nechte pořádně uschnout. 

Opomíjené části chladničky

Často se zapomíná na zadní stranu uvnitř lednice. Ta ale také stojí za pozornost. Proto ji tentokrát při čištění nevynechte a použijte hadřík se saponátem i na ni. Dalším opomíjeným místem, které je nutné vyčistit, je odtokový kanálek, v němž se často hromadí voda a stává se tak ideálním místem pro nečistoty a bakterie. Nezapomeňte ani na těsnění chladničky. S těmito těžko dostupnými místy vám pomůžou speciální čisticí kartáčky, které jsou tenké a flexibilní, takže vám usnadní likvidaci nečistot i v hůře dostupných místech. Samozřejmostí je otřít lednici zvenku, ale důležité je také jednou za čas otřít zadní stranu chladničky, tedy kompresor a kondenzátor. Při utírání prachu nezapomeňte odpojit ledničku z elektrické sítě.