Siemens coolEfficiency: chladničky s mrazničkou ve třídě A+++

Kateřina Jurková
08.09.2021

Průměrně čtvrtina spotřeby energie v domácnosti se připisuje chladicím a mrazícím přístrojům. I proto je třída spotřeby energie při pořízení nového spotřebiče velmi důležitým rozhodovacím faktorem. Značka Siemens přichází s novou řadou kombinovaných chladniček coolEfficiency, které spadají do třídy spotřeby energie A+++ a spotřebuji až o 50 % méně energie než modely třídy A+

 

Za bezkonkurenční energetickou nenáročností řady coolEfficiency stojí kombinace několika výbavových prvků: dva chladicí okruhy pro oddělenou regulaci teploty v chladicí a mrazicí části, efektivnější izolace a těsnění, výkonnější invertní kompresor a inovativní odtávací systém. Inovace jsou sice viditelné, ale nejsou slyšet – kombinace pracují s příkladnou hlučností jen 38 dB.

 

Jednoduché a účinné

Pro řadu chladniček coolEfficiency byla speciálně vyvinuta inovativní přihrádka flexShelf. Skládá se ze dvou odkládacích ploch, které jsou k sobě připojeny kovovými závěsy. Na horní odkládací plochu z bezpečnostního skla je zespodu upevněna plastová přihrádka, kterou lze jednoduchým půlkruhovým pohybem flexibilně vysunout. Díky tomu nabídne další dodatečný prostor pro uložení lahví či drobných lahůdek. Jakmile už plocha není potřeba, lze ji stejně jednoduchým způsobem zase zasunout. Tím získáte v přihrádce více místa na výšku.

Dva chladicí okruhy a oddělená elektronická regulace umožňuje nastavovat teplotu v chladicí a mrazicí části nezávisle na sobě. Všechny funkce lze velmi pohodlně nastavit pomocí přehledného ovládacího panelu touchControl. K aktivaci funkcí, jako je například alarm, supermrazení či prázdninová funkce holiday stačí pouze letmý dotek. Ukazatel teploty a volitelných funkci je velmi šetrně integrován do horní hrany spotřebiče. Chladivý pocit podporuje i modrá barva LED osvětlení.

 

Maso a ryby jako od řezníka

Chladicí prostor nových kombinací Siemens je vybaven speciální přihrádkou coolBox, kde je teplota v průměru o 2 °C nižší, než je nastavena v okolním chladicím prostoru. Podle nastavení a aktuální okolní teploty je v coolBoxu průměrná teplota cca –2 °C do cca +3 °C, což je ideální pro čerstvé maso, ryby, drůbež, nebo rychlé zchlazení nápojů.

Ovoce a zelenina, právě přinesené z trhu nebo ze zahrádky, zase vydrží nejdéle čerstvé v zásobníku crisperBox. Nezáleží na tom, jestli skladujete jahody, rajčata, brokolici nebo ledový salát. Stupeň vlhkosti lze regulovat posuvnou drážkou podle druhu potravin.

 

Úspora bez námrazy

Tvorba námrazy či jinovatky uvnitř mrazničky zvyšuje spotřebu energie. Díky inovativní technologii lowFrost a novému umístění výrobníku chladu na obvodu vnitřního mrazicího prostoru je tvorba ledu znatelně menší a rovnoměrná. Tím pádem je i proces odmrazování o poznání rychlejší než u konkurenčních systémů. Na vnitřních stěnách mrazicího prostoru se netvoří žádný led, potraviny jsou lépe chráněné a spotřeba energie zůstává konstantní. Jelikož kondenzátor je umístěn mimo mrazicí prostor, zůstává více místa pro skladování potravin.

Praktickým pomocníkem jsou také vyjímatelné odkládací plochy z bezpečnostního skla. Na skleněných plochách neulpívá tolik ledu jako na konvenčních výrobnících chladu. Navíc je lze vyjmout a do mrazicího prostoru umístit dříve neuskladnitelné velké potraviny.

 

Čtyřnásobná bezpečnost

O správné nastavení teploty v mrazicím prostoru se stará čtyřnásobný bezpečnostní systém. Při nepovoleném vzestupu teploty nebo nedovření dveří se ozve varovný tón, rozsvítí se červená kontrolka a ukazatel začne blikat.

Když do chladničky najednou uložíte velký nákup, zpravidla dojde ke zvýšení teploty uvnitř spotřebiče. Funkce superchlazení a supermrazení umožňuje před plánovaným nákupem snížit v chladničce teplotu. Přístroj se pak s náloží čerstvých potravin lépe vyrovná, a navíc ušetří energii. Po 6 hodinách u chladničky a 24 hodinách u mrazničky se funkce automaticky vypne a spotřebič dále pracuje s původní nastavenou teplotou.