S autolednicí na cestách

Kateřina Jurková
28.06.2022

Chystáte se na dovolenou autem? Díky vhodně zvolené autochladničce si po cestě kdykoli dopřejete chlazený nápoj nebo občerstvení. Užijete si tak cestu v mnohem větším komfortu alespoň co se přísunu tekutin a čerstvého jídla týče. Sesbírali jsme pro vás nějaké tipy, jak autochladničku vybrat.


Jaké typy autochladniček jsou k dostání?


Pasivní autochladnička

Pokud chcete do autochladničky investovat co nejméně, je ideálním řešením buď termotaška nebo box. Jedná se o pasivní typy autochladniček, které pracují bez jakéhokoli zdroje energie. Na druhou stranu je to řešení jen na omezenou dobu. Tyto typy pracují s předchlazenou náplní. Doma si v mrazáku vychladíte destičky s kapalinou, vložíte je do chladničky a ony přijímají teplo zatímco ochlazují okolní vzduch. Nejedná se o žádný zázrak a je třeba počítat s velkou náchylností k okolní teplotě. Pokud ale potřebujete potraviny jen převézt z místa A na místo B, budou tyto pasivní autochladničky ideálním řešením, které moc nestojí.

 

Klady (+):                                                                                     Zápory (–):

+ nízká pořizovací cena                                                                – pouze pro krátkodobé využití

+ nepotřebuje zdroj energie                                                       – chladicí efekt není tak velký

+ lze ji snadno přenášet

 

Absorpční

Tento typ funguje za pomoci plynu nebo kapaliny. Plyny se rozpouští ve studené vodě a během tohoto procesu spotřebovávají teplo, čímž dochází k chlazení. Absorpční autochladničky potřebují ke svému fungování zdroj energie. Dosahují nižších teplot než termotašky, ale potraviny v nich lze uchovávat jen po určitou dobu. Tento systém není příliš vhodný pro cestování osobním autem, ale spíše pro karavany a obytné vozy, jelikož vyžaduje kvalitní odvětrávání.

 

Klady (+):                                                                                      Zápory (–):

+ vysoká účinnost ochlazování                                                        – vyšší pořizovací cena

+ energeticky nenáročná                                                                  – nutné odvětrávání

+ tichý provoz                                                                                     – nevhodná do malých prostorů

 

Kompresorová

U kompresorové autochladničky se jedná o stejný princip jako u klasické chladničky. Ve zkratce to znamená, že se měnícím tlakem mění i skupenství chladicí směsi, která se jako kapalina dostává do výparníku lednice a tam se vlivem nižšího tlaku vypaří. V trubicovém systému na zadní straně ledničky kondenzuje plynná chladicí směs opět na kapalinu a přebytečné teplo je takto odváděno do okolí. Jedná se o velmi výkonnou cestovní ledničku do zásuvky, se kterou vás nepřekvapí ani pořádná vedra. Na trhu jsou také modely se zabudovanou baterií, které dočasně vydrží bez zdroje elektřiny. Kompresorové autochladničky jsou zpravidla těžší a nákladnější, ale zase udrží potraviny v chladu i ve velkých letních vedrech.

 

Klady (+):                                                                                       Zápory (–):

+ vysoký objem                                                                                   – vyšší pořizovací cena

+ rychlé a efektivní ochlazení nezávislé na okolní teplotě          – vyšší váha

+ ABS                                                                                                    – větší rozměry

+ možnost přítomnosti baterie

 

Termoelektrická

Jedná se o univerzálního pomocníka, který dokáže potraviny zchladit i ohřát. Tento typ je nejmladší ze všech a funguje na tzv. Peltierově článku. Termoelektrické autochladničky zchladí jídlo asi na 5 °C nebo taky ohřejí až na 65 °C. Nezabere příliš místa a lze ji vzít snadno kamkoli s sebou. Potřebuje ale k ochlazení/ohřátí vnitřního prostoru několik hodin, takže je třeba na její přípravu myslet dostatečně dopředu, než někam vyrazíte. Termoelektrickou autochladničku pořídíte již asi od 1 000 Kč.



Klady (+):                                                                    Zápory (–):

+ přijatelná cena                                                             – vyšší spotřeba

+ nízká váha                                                                     – déle se ochlazuje

+ velký objem                                                                  – teplota uvnitř je ovlivňována teplotou okolí

+ ABS u některých modelů

+ chlazení i ohřev

 

Na co se při výběru lednice zaměřit


Velikost a objem autochladničky

Co se týče velikosti, myslete na to, aby kolem autochladničky zůstalo z každé strany alespoň pár centimetrů rezerva. Jednak kvůli manipulaci a také tím snížíte riziko poškrábání.

Objem samozřejmě souvisí s velikostí autochladničky. Při výběru se zaměřte na to, jak často se chystáte cestovat a kolik potravin povezete. Zlatou střední cestou jsou autochladničky s objemem do 30 litrů, pro velké cestovatele se potom doporučuje objem okolo 50 litrů. Počítejte také s tím, že čím větší objem, tím větší spotřeba elektřiny.



Napájení

V případě, že padne vaše volba na autochladničku s aktivním chlazením, tedy na jakoukoli kromě termotašky či boxu, je třeba si předem ověřit, že ji budete moci ve svém autě zapojit. Většina osobních aut má k dispozici přípojku na 12 V, v případě například nákladních aut a některých dodávek je to 24 V. Některé autochladničky jsou uzpůsobené pro klasické zásuvky o 230 V. Lze je tak zapojit a předchladit už doma a ocení je také chataři a chalupáři.

Nezapomeňte se zaměřit na délku kabelu, aby dosáhl, kam potřebujete. Samozřejmě vše můžete vyřešit pomocí „prodlužky“, ta ale obvykle nebývá součástí balení a je třeba si ji dokoupit zvlášť.


Bezpečnost

Autochladničky jsou zpravidla vybaveny bezpečnostní pojistkou, která dokáže zabránit elektrickému zkratu či přetížení. Je dobré zvolit model s ABS, který hlídá stav autobaterie a v případě nutnosti se automaticky vypne. Samozřejmě je také důležité s autochladničkou zacházet dle návodu, důkladně ji v autě připevnit, aby neponičila interiér či dokonce někoho nezranila.


Příslušenství

Pro ještě efektivnější využití autochladniček existují různé doplňky, které si máte možnost přikoupit. Jedná se například o ochranný obal pro ochranu lednice před poškozením. Zaručeně oceníte také třídicí koše, které vám pomohou v přehlednějším uspořádání potravin v lednici. A v neposlední řadě je to upevňovací sada, se kterou autochladničku spolehlivě ukotvíte v autě během cesty.


Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a přejeme šťastnou cestu!