Nevíte, jak zprovoznit novou chladničku? Poradíme vám!

Kateřina Jurková
22.02.2022

Plánujete nákup nové ledničky a už se těšíte, až si ji přivezete domů? Samou nedočkavostí ale nezapomeňte na pár věcí, které si nová ozdoba vaší kuchyně zaslouží! Prozradíme vám, jak správně lednici převážet, nejvhodnější umístění i kdy je vhodné ji začít po převozu používat.

Chladnička je v dnešní době nedílnou součástí každé domácnosti. Pokud v dohledné době plánujete koupi nové lednice, mějte na paměti těchto pár užitečných rad!

 

Nepodceňte umístění

Lednička představuje místo, kam zamíří vaše kroky i několikrát denně. Proto je důležité uvědomit si prostorové dispozice vaší kuchyně. Myslete tedy na dobrou přístupnost i snadné zavírání a otevírání dveří. V potaz vezměte také praktičnost místa, na němž bude chladnička stát – jednoduše řečeno, mějte ji co nejblíž kuchyňské lince.

Umístění hraje také velkou roli na úspornost vašeho zařízení. Pokud vám to prostory ve vašem bytě či domě povolí, nevystavujte chladničku přímému slunečnímu záření ani teplu z radiátoru, trouby a sporáku. Čím chladnější roh pro ni zvolíte, tím bude spotřeba lednice nižší. Na druhou stranu, přílišný chlad nedělá dobře jejím součástkám. Ideálně by tedy vaše lednice měla stát v 16–20 °C. Chladničku umístěte na vámi zvolené místo a ponechejte za ní alespoň 3–5 centimetrů volného prostoru, kde bude moci volně proudit vzduch. Chladnička se nebude přehřívat a její efektivita se zvýší

 

 Jak převážet lednici?

Není-li ve vašich preferencích zrovna mini lednička, možná si pokládáte otázku, jak ledničku převézt. Vleže, nebo nastojato? Pokud vám situace dovolí, manipulujte s chladničkou vždy nastojato, aby nožičky směřovaly směrem dolů. Proč? Měli byste totiž brát ohled na kompresor z lednice a jeho uspořádání. Kompresory mají většinou chladničky a mrazničky pověšené na pružinách, z nichž by se během jízdy v autě mohly vyvléknout. Další důvod pro stojatý převoz je olej, který se nachází v kompresoru. V jiné poloze by se mohlo stát, že olej poteče do výměníku tepla.

V případě, že nastane situace, kdy není jiné východisko než převézt lednici v ležící poloze, snažte se alespoň položit lednici na bok. Dbejte na to, aby trubka, která převádí kapalinu z kompresoru, směřovala nahoru. U přemisťování v této poloze vám přijde vhod každá ušetřená minuta, protože by chladnička takto neměla ležet déle než třicet minut.

V dnešní době jde ale všechno pohodlně a za pár korun. A proč nevyužít služby, které jsou k tomu speciálně určené. Co třeba objednat prémiovou dopravu DOPRAVART? Jen vyberete datum a nemusíte si lámat hlavu s převozem, ale ani s vynášením.

 

Už jsme doma! A co teď?

Přiznejte se, přijeli jste domů a samou nedočkavostí byste bez mrknutí oka chladničku nejraději ihned zapojili. Buďte trpěliví! Lednice převážená nastojato by měla být v klidovém režimu minimálně 2 hodiny, pokud ale byla v jakékoliv jiné poloze, nechte ji odpočinout 24 hodin.

Mezitím, co budete čekat, až bude chladnička připravená na provoz, přečtěte si uživatelskou příručku, kde se dozvíte, jak funguje lednice. Dočtete se o základních parametrech, jako je například příkon chladničky nebo obecně pochopíte princip lednice a budete vědět, jak se správně o lednici starat. Vyhnout se tak můžete zbytečným problémům a starostem, opravy ledniček totiž nejsou nejlevnější záležitostí.

 

Teorii máte! Teď už stačí jen vybrat si tu pravou. Jakou značku lednice zvolíte? Bude vaši kuchyni zdobit volně stojící lednice, lednice s výrobníkem ledu či vestavná americká lednice? Jaká je ideální hlučnost chladničky? To jsou otázky, na které byste měli znát odpovědi. Pokud ale chladničkám příliš nerozumíte, nepropadejte panice a přečtěte si více o tom, jak vybrat chladničku.