Návod: Jak odmrazit lednici s mrazákem

Kateřina Jurková
03.03.2022

Pokud i vaší kuchyni dominuje lednice, která nemá nejnovější technologie, pravděpodobně už jste se někdy setkali se situací, kdy byla potřeba odmrazit. A jestli ne, teď je ten pravý čas to udělat! Nevíte, jak na to? My vám prozradíme pár tipů, se kterými pro vás odmrazování bude hračka.

 

Už nastal pravý čas?

Není-li dominantou vaší kuchyně lednice s technologií No Frost, pravděpodobně se odmražení lednice nevyhnete. Odborníci radí pustit se do odmrazení alespoň 2× ročně. My doporučujeme řídit se spíš pocitově podle aktuálního stavu lednice. Pokud se na stěnách vašeho zařízení nacházejí kusy ledu, se šuplíky vedete věčný boj nebo váš mrazák nejde zavřít ani otevřít, lze tyto jevy považovat za signály k tomu, že byste si měli naplánovat odmrazení.

 

Ptáte se, proč odmrazovat lednici?

Možná vás překvapí, že odmrazení lednice vám pomůže ušetřit! Jak je to možné? K tomu, aby se spotřeba lednice zvýšila až o 75 %, stačí, aby uvnitř vašeho zařízení námraza dosahovala zhruba 1 cm. Ta totiž zatěžuje lednici a klade nároky na vyšší výkon, tudíž i náklady za spotřebovanou energii.

Pravděpodobně už vás ale nepřekvapí, že námraza způsobuje horší manipulaci. Čím větší bude, tím omezenější přístup k potravinám budete mít. Navíc se k ní mohou potraviny přilepit a rázem se znehodnotí. Bez námrazy se vám do vašeho chladicího zařízení vejde mnohem víc. Ačkoliv je námraza led, neznamená to, že lépe chladí. Naopak! Vrstva ledu vytváří izolaci mezi chladicí jednotkou a vnitřkem zařízení, lednice pak musí podávat mnohem vyšší výkon, čímž se znovu vracíme ke zvýšení spotřeby energie.

 

První krok k odmražení

Než začnete s odmrazováním, je potřeba vyskladnit všechny potraviny, proto je zima nejideálnějším ročním obdobím pro tuto aktivitu. Jednoduše potraviny vyskládáte za okno či na balkon, aniž by se zhoršila jejich kvalita. Dejte jen pozor, aby si vaše zásoby venku nevzali do parády zvířecí kamarádi. Budete-li se pouštět do odmrazování v teplých měsících, naplánujte si jej pár dní dopředu a pokuste se spotřebovat co nejvíce položek z mrazáku. Se zbytkem potravin vám pomůže autolednička nebo chladicí taška. Pokud nevlastníte ani jednu z těchto vychytávek, naskládejte potraviny těsně vedle sebe do chladné místnosti. Jejich blízkost pomůže k delšímu udržení teploty, protože se vzájemně ochlazují.

 

Teď budou tát ledy!

1. Odpojte spotřebič od elektřiny.
2. Nemá-li váš spotřebič odtokový kanálek, vložte pod něj vrstvu ručníků či hadrů, ať nemáte doma potopu.
3. Police do lednice i šuplíky – všechno musí ven! Nepokoušejte se je vyndávat silou a raději počkejte, než led trochu povolí, abyste předešli případnému poničení.
4. Celý proces můžete urychlit tím, že si pomůžete dřevěnou či plastovou špachtlí. Nikdy nepoužívejte nože nebo jiné kovové předměty! A dejte pozor, abyste se špachtlí přímo nedotýkali stěn spotřebiče, mohli byste je poškodit. Více tipů na urychlení procesu naleznete v tomto článku
5. Ledu jste se zbavili – čas na vyčištění. Důkladně spotřebič umyjte, použijte různé čisticí prostředky určené přímo na umývání chladniček nebo teplou vodu s prostředkem na nádobí. Při mytí nezapomeňte na těsnění do ledničky.
6. Po důkladném vysušení vnitřku spotřebiče ho můžete uvést do provozu zapojením do zásuvky. Teplota lednice by měla být nastavena na maximum. Zhruba po půl hodině nastavte požadovanou teplotu.
7. Teď už jen naskládat potraviny zpátky a je hotovo!

 

Tip na život bez odmrazování

Pořiďte si No Frost lednice, které využívají technologii No Frost, díky níž vzduch v lednici cirkuluje a zamezuje vytváření ledu. Tím se jednou provždy vyhnete odmrazování, ušetříte čas a v rámci dlouhodobého používání chladničky a mrazničky můžete ušetřit!