Malými krůčky k životu bez plýtvání

Kateřina Jurková
03.11.2021

Dnešní uspěchaná doba po sobě zanechává řadu stop, v tomto případě se jedná o plýtvání potravinami. Zbytečné vyhazování jídla má negativní vliv nejen na životní prostředí, ale také na obsah vaší peněženky. Pokud jste se tedy rozhodli říct jednou provždy NE plýtvání, bude se vám hodit pár užitečných tipů, díky kterým můžete v konečném výsledku ulevit přírodě i vaší kreditce!

Správné uložení potravin vám může ušetřit peníze

Vše začíná v obchodě

Nadměrné nakupování bez rozmyslu je krok, který je spouštěčem plýtvání potravinami. Pokud víte, že se vám v lednici dělá příliš prázdno, zmapujte přesně situaci. Rozmyslete si dopředu, co budete do dalšího nákupu vařit, potřebné suroviny si zapište ať už do chytrého telefonu, nebo na klasický nákupní seznam, a nedělejte si zbytečně velké zásoby.

V případě, že často nakupujete nárazově nebo neplánovaně, a nevíte o tom, co zrovna v lednici máte, snažte se opravdu nakupovat potraviny, o nichž víte, že je hned sníte. Nenechte se pokaždé zlákat super výhodnými cenami, které se často jako výhodné jen tváří. Navíc v případě, že daná potravina skončí v koši, se jakákoliv sleva vskutku mine účinkem.

Tip, který se může zdát spíše jako vtip, ve skutečnosti ovlivní naplnění vašeho košíku. Nechoďte nakupovat hladoví a před nákupem potravin se vždy dobře najezte. S prázdným žaludkem se těžko přemýšlí racionálně a častokrát se člověk stane obětí vlastních chutí.

 

Kam uložit zakoupené potraviny?

Poté, co přijdete domů z nákupu, přijde na řadu vybalování věcí z tašek a otázka „Kam s nimi?“ Ačkoliv se uchovávání potravin nemusí zdát jako žádná věda, je nutné nad ním přemýšlet.
U suchých potravin myslete na to, že se do nich mohou snadno dostat moli či jiní škůdci. A ti, co už v minulosti s moli měli tu čest, jistě potvrdí, že zbavit se jich není běh na krátkou trať. Proto jsou nejlepší skladovací variantou uzavíratelné sklenice, které v nejlepším případě uchováte na tmavém místě.


Do uzavíratelných sklenic můžete uložit cokoliv. Výrazně to prodlouží životnost potravin..

 

Živočišné potraviny je nutné uchovávat na chladném tmavém místě, tedy v ledničce. Své místo by měly mít nejlépe uprostřed a doporučuje se skladovat potraviny v dózách, abyste zamezili proudění vzduchu a okorání. Masné výrobky se snažte poskládat co nejdál od sebe. Více tipů na správné skladování potravin v chladničce se dozvíte, pokud si přečtete náš článek.


Ovoce a zelenina se dělí na dvě skupiny. První skupinu hned po vyložení z nákupní tašky ukliďte do chladničky. Tam by měla mít vyhrazené místo především ve spodní části. Druhá skupina se skládá z potravin, které byste rozhodně do lednice dávat neměli. Možná vás to překvapí, ale například rajčata či citrusy do lednice nepatří. V tomto článku se dočtete, kterým potravinám více prospěje pobyt mimo chladničku.

Kouzelné místo, které prodlouží trvanlivost

Až budete kupovat novou chladničku, vybírejte pečlivě, protože i ta vám pomůže omezit plýtvání. Věděli jste, že existují tzv. chytré lednice, které můžete spárovat s mobilními telefony a nastavovat teplotu v lednici, vlhkost a další vlastnosti?

Patří ananas do lednice?

Ve vaší lednici by neměl chybět ani přívod chladného vzduchu ke každé zásuvce zvlášť, aby uvnitř spotřebiče lépe cirkuloval. Chladničky většinou mají také speciální zásuvky určené na uchování konkrétních druhů potravin. Snažte se tedy dbát na to, aby určité potraviny byly uskladněny v zásuvkách, pro které jsou určeny. Při koupi chladniček si všímejte, jaké mají funkce a technologie. Existuje jich totiž celá řada. Každá značka a každá chladnička disponuje jinými funkcemi s jinými názvy. O tom, jaké speciální vlastnosti vám mohou nabídnout například chladničky značky LG, se dočtete v tomto článku.
 

plastové krabičky do lednice pomáhají uchovat čerstvost potravin