Kdo šetří, má za tři – spotřeba chladničky a tipy, jak ji snížit

Kateřina Jurková
16.12.2022

V dnešní době většina lidí přemýšlí, kde a jak ušetřit. Napadlo vás, že ozdoba vaší kuchyně spotřebuje až jednu pětinu elektřiny v celé vaší domácnosti? Lednička je zkrátka jeden z nejzákladnějších spotřebičů, bez kterého se jen těžko obejdete, přesto vás ale nemusí přivést na mizinu. 

Ceny energií poskakují výš, a tak stále přemýšlíte, na čem ještě můžete ušetřit? Jednoho z největších energetických žroutů představuje ve většině domácností chladnička. Nenahraditelný spotřebič, bez něhož v dnešní době nelze fungovat, se chlubí nepřetržitým provozem, a tak je samozřejmé, že se v některých případech nebojí vzít si opravdu velké množství elektřiny

Kolik můžete ušetřit

Budeme-li řešit skutečná čísla, průměrná cena elektřiny se pohybuje zhruba 9 Kč/1 kWh. V případě, že tuto částku vynásobíte spotřebou lednice, která může činit cca 100–450 kWh/rok (v závislosti na modelu), vyjde vám cena, která ročně zatíží váš finanční rodinný rozpočet. Pokud si tedy vyberete chladničku s nižší spotřebou, můžete za rok ušetřit až několik tisíc korun, což už není zanedbatelná částka. Přesné náklady na provoz vašeho spotřebiče si můžete spočítat také díky naší kalkulačce úspor.

Domácnost šetrná k vašim financím

Chcete-li z dlouhodobého hlediska ušetřit a vaše stávající chladnička již dosluhuje, bude pro vás nejlepší volbou pořízení nové úsporné chladničky. Přechod na úspornou domácnost znamená počáteční investici. Pokud se jí ale nezaleknete, můžete se při dalším vyúčtování těšit na první ovoce v podobě ušetřených peněz.

Tipy, jak ušetřit

Pokud to se šetřením myslíte vážně, koupě nové chladničky není jediný způsob, jak ušetřit nějakou tu kačku. Stačí, když se budete o vaši stávající lednici starat s dostatečnou péčí, a rázem budete mít vaše finance ještě víc na uzdě

  1. Lednice by jednoduše neměla praskat ve švech, vyvarujte se ale také toho, aby zela prázdnotou. Zlatou střední cestou je naplnit ji cca na 70 %, kdy budou mít potraviny dostatek prostoru a zároveň lednice nepojede naprázdno.
  2. Nenechávejte lednici dlouho otevřenou – šetříte tím životnost samotné lednice i finance. 
  3. Správné umístění lednice vám dokáže také něco ušetřit. Pokud hledáte nejvhodnější místečko, myslete na to, že s každým stupněm nad 20 °C stoupá její spotřeba energie o 6 %. Vyhněte se tedy blízkosti topení, sporáku atd. Také dbejte na to, aby měla lednice z každé strany alespoň 5 cm volný prostor, aby se chladnička nezahřívala.