Jaké věci nepatří do ledničky

Kateřina Jurková
20.10.2021

 

Lednice - dominanta každého kuchyňského koutu. Mluvíme o nepostradatelném společníkovi, bez kterého se nemůžeme doma obejít. Je to takový ochránce našeho jídla, který nám oblíbené pokrmy vydává ve zcela čerstvém stavu. Tedy, ne ke všem surovinám se tak staví. Některé věci do ledničky zkrátka nepatří a pokud je do ní dáme, může spíše dojít ke znehodnocení jejich výživové složky. Co tedy lednici nedávat pod její ochranná křídla?

Ořechy patří do misky, ne do lednice

Co do lednice v žádném případě nepatří jsou ořechy. Ach, ořechy, oblíbená pochoutka, která je doslova nadupaná zdraví prospěšnými živinami. I když bychom se jich neměli přejídat, jsou opravdu skvělým doplněním našich snídaní i odpoledních svačinek. 

Aby nedošlo k jejich poškození nebo, nedej bože, zvlhnutí a následným plísním, raději je nasypejte do misky nebo do dobře uzavíratelné nádoby, aby se k nim nedostali moli.

Banány nemají v lednici co dělat

V mnoha domácnostech koluje jeden nešvar, a to uchovávání banánů v lednici. V lednici déle vydrží, říkají mnozí, ale je tomu skutečně tak?

Podle odborníků lednice banánům vůbec nesvědčí. Ovoce totiž pochází z tropů, což znamená, že se špatně vypořádává s nízkými teplotami. Ty sice zpomalují celý proces zrání, ale jejich slupka nehezky hnědá až černá. A lidé pod nátlakem domněnky, že černý banán = zkažený banán ho automaticky hází do koše, i když je stále ve skvělé formě. 

Rajčata? Ta v lednici nemají své místo

Stejně tak se mnohé české domácnosti dopouští dalšího přešlapu, a sice dávají do lednice rajčata. Je to ale takto v pořádku? Ne, není. Pokud je vystavíte tíze chladu lednice, ztratí nejen chuť, ale mění svou celkovou konzistenci. Je to stejné jako u banánů - nízké teploty pozastavují proces zrání. U rajčat tím pádem vzniká moučnatá struktura a chuť dosahuje nuly.

Bylinky pobytem v ledničce ničíte

Když si na zahrádce utrhnete bylinky, máte tendenci množství, které nespotřebujete, vložit do lednice. Pokud je ale nedáte do uzavíratelného boxu nebo do vlhkého hadříku, rapidně tím znehodnocujete fantastické koření. 

Čerstvé bylinky totiž mají jednu vlastnost, a sice absorbovat okolní pachy. Pokud nechcete, aby šly cítit po uzeném, které máte hned vedle nich, raději vymyslete jiný způsob jejich uchovávání.

Chlad nesvědčí ani čokoládě

Zejména v zimě máme tendenci ukládat čokoládu do lednice. Důvod je prostý - vysoké teploty nám čokoládu úplně roztavily a potřebujeme ji dát do pevného stavu. Jenže pokud zvolíme zmiňovaný kuchyňský spotřebič, čokoládě tím jenom ublížíme. Nejen, že podobně jako bylinky bude přejímat pachy ze svého okolí, ale také se výraznou měrou změní její chuť. Navíc cukr v ní obsažený může po pobytu v chladu vytvořit na povrchu laskominy nehezký povlak. 

Pálivé omáčky skladujte raději v kredenci

Když otevřete lednici v nejedné kuchyni, ve dvířkách najdete kromě kečupu a hořčice také hromadu omáček. Zatímco některé jsou typické salátové, jiné jsou pálivého charakteru. Nabízí se otázka, jestli je to dobře, když v lednici uchováváme dochucovadla oblíbených pokrmů. 

Odborníci se shodují na tom, že zejména pálivé alternativy nemají v lednici, co dělat. I když by vinný ocet v nich obsažený zabránil množení bakterií, narušena by byla bohužel pálivost omáčky. Pokud je ale součástí omáčky vajíčko nebo majonéza, pak do lednice patří (v teple by se velice rychle zkazila kvůli těmto obsaženým ingrediencím).

Chleba? Raději do chlebníku

Co se stává už, naštěstí, jen velice zřídka, že se chleba schovává do lednice. Patří ale do chlebníku, protože v chladu velice rychle vysychá, a to i když je zabalený v utěrce. 

V čem byste chléb také neměli uchovávat, je igelit, kde jenom podporujete vznik plísní.