Jak vybrat chladničku

Kateřina Jurková
11.02.2022

Při výběru nové chladničky je dobré myslet na to, aby vyhovovala všem členům domácnosti. Co by měla vaše nová lednička umět a jak v ní správně uchovat potraviny? Výběr určitě není radno podcenit. Přece jen jde o dlouhodobou investici a jedná se o spotřebič, který je jako jeden z mála v provozu 24 hodin denně po celý rok, proto volte chladničku co možná energeticky nejúspornější. 

 

Kam chladničku umístit a jaký typ zvolit 

Chladničky se kromě vestavných modelů (ty mají rozměry zpravidla standardizovány) vyrábějí v různých šířkách s hloubkou nejčastěji 60-68 cm v závislosti na použitém chladicím systému. To, zda zvolíte chladničku volně stojící, či vestavnou, záleží na vašem vkusu a také na velikosti a uspořádání vaší kuchyně. Vestavná lednice je řešením spíše pro menší kuchyně, kde není pro volně stojící lednici dostatek místa.

Při výběru a následném umístění chladničky také myslete na to, že kolem sebe potřebuje prostor alespoň 5 cm ze zadní strany a z bočních stran po 2 cm, aby docházelo k dostatečné cirkulaci vzduchu. Rozhodně chladničku neumisťujte v blízkosti spotřebičů, které by mohly způsobit její zahřívání (sporák, trouba, radiátor). Zároveň by se teplota jejího okolí měla pohybovat přibližně okolo 15 až 30 °C. Umístění chladničky ve velmi horkých, velmi chladných či vlhkých prostorách jí rozhodně nesvědčí.

 

 

Chladničky jsou vyráběny s rozličným vnitřním uspořádáním. Nejrozšířenějším typem současnosti jsou chladničky kombinované s mrazákem umístěným dole a chladničkou ve výši očí. Opačné uspořádání s mrazákem nad chladničkou není příliš ideální, neboť chladnička je navštěvovaná častěji než mrazák. 

Poněkud specifickou kategorií jsou pak chladničky s integrovaným mrazicím prostorem (mrazák je umístěn za oddělenými dvířky v chladničce), které je vhodné doplnit samostatným mrazákem, případně je jejich užití vhodné v domácnostech s malým počtem členů nebo třeba na chatu. Pokud máte již doma samostatný mrazák a další mrazicí prostor nepotřebujete, můžete zvolit chladničku monoklimatickou, kde je prostor naplno využit pouze pro chlazení potravin.  

Je třeba kalkulovat s počtem členů domácnosti. Ideální velikost chladničky je přibližně taková, aby na osobu v domácnosti připadlo přibližně 50 l chladicího a 25 l mrazicího prostoru. V případě, že je vaření vaším koníčkem, či nakupujete velké množství potravin v delších časových intervalech, skvělou volbou pro vás bude americká chladnička. Objem u tohoto typu bývá v porovnání s kombinovanými modely dvojnásobný a mívá také řadu vychytávek

 

Nezapomeňte si prohlédnout energetický štítek

Jedná se o povinné označení všech prodávaných chladniček a najdete na něm údaje důležité pro vaše rozhodování ohledně výběru. Ze štítku se dozvíte energetickou třídu, která vypovídá o energetické účinnosti. Stupnice se od března 2021 pohybuje od A až po G, kdy A je označení pro energeticky nejšetrnější výrobek. Starší označení A+++ přibližně odpovídá současným třídám B–C. 

 

Také na něm najdete roční spotřebu v kWh/rok. Dalším údajem, který by vás mohl zajímat, je užitný objem, tedy množství potravin, které se do vašeho nového spotřebiče vejde

A v neposlední řadě se z něj dozvíte míru hlučnosti udávanou v jednotkách decibelů dB a nově od března 2021 také třídu emise hluku na stupnici od A po D. V dnešní době jsou běžně k dostání tiché chladničky, jejichž míra hluku nepřekročí 40 dB.

 

Technologické uspořádání chladicího systému

Chladničky jsou vyráběny s jedním či dvěma kompresory, případně s jedním kompresorem a elektroventilem.

 

Jednokompresorové uspořádání neumožňuje oddělenou regulaci chladicí a mrazicí části, mezi kterými je pevně nastavený teplotní rozdíl.

Dvoukompresorové uspořádání je plně flexibilní, každý z kompresorů ovládá svůj okruh, a mrazicí či chladicí část je možno regulovat zcela nezávisle, případně jednu z nich zcela vypnout. Okruhy nejsou nijak propojené a v případě výpadku jednoho z nich není příslušný chladicí okruh možno obsloužit druhým kompresorem.
V současné době je velmi používaný systém s jedním kompresorem a elektroventilem. Tento systém umožňuje taktéž plně nezávislou regulaci obou okruhů, neboť elektroventil přepouští chladivo podle požadavků dvou nezávislých termostatů. Tento systém je výhodný i z hlediska zatížení kompresoru, který je rovnoměrně zatížen, s minimem cyklů zapnutí a vypnutí.

 

Proč se vyplatí do nové chladničky investovat 

Průměrná rodinná chladnička starší 10 let spotřebuje asi 2,5 kWh elektrické energie denně, to je přibližně 3,5× více než kvalitní současné modely. Ale i při porovnání nových neznačkových s parametry podprůměrných spotřebičů, bylo zjištěno, že rozdíl ve spotřebované elektrické energii během 10 let provozu je značný.

Vyšší pořizovací náklady se vám vrátí přibližně po 6-7 letech provozu chladničky, což je méně než typická doba obměny tohoto spotřebiče. Navíc si po celou tuto dobu užijete vyšší uživatelský komfort a kvalitnější dílenské zpracování.

 

I chladničky umí být chytré

Inteligentně řízené chladničky zpravidla vždy disponují beznámrazovým systémem NoFrost, ale navíc dokáží zaznamenat otevření dveří, a pomocí citlivých teplotních senzorů spouští kompresor s předstihem tak, aby došlo k co nejmenšímu nárůstu teploty. V mrazicí části pak rozpoznají velké množství čerstvě vložených potravin a automaticky spustí ,,supermrazicí" režim. Moderní chladničky distribuují chladný vzduch pomocí ventilátorů, případně pomocí systému vzduchových kanálků tak, aby v celém prostoru chladničky byla stejná teplota.

 

Šikovné drobnosti a promyšlený design

Při výběru chladničky si důkladně prohlédněte vnitřní prostor, zásuvky s udržováním optimální vlhkosti zeleniny, přihrádky na drobné a aromatické potraviny či promyšlené držáky lahví. Jsou to drobnosti, které dokáží každodenní užívání chladničky zpříjemnit.

 

Za velmi užitečné lze považovat zásuvky označené jako ,,nulová zóna", ve kterých je teplota velmi blízká 0 °C (přepouštěním chladného vzduchu z mrazáku). Tyto přihrádky jsou ideální pro uchovávání masa a uzenin, které zde vydrží opravdu dlouho čerstvé. Bezesporu užitečné jsou také systémy antibakteriální ochrany vnitřních stěn. Stěny takovéto chladničky jsou opatřeny velmi tenkou ,,stříbrnou" vrstvou, která hubí nežádoucí bakterie.

Co se týče vzhledu chladničky, výrobci nechávají vyniknout design spotřebiče v různých barevných variantách a úrovních použitého materiálu od laků až po nerezový povrch nebo méně běžné avšak velmi trendy sklo. Poměrně v kurzu jsou také retro lednice, jedná se však o specifický design a je dobré myslet na to, zda bude ladit se zbytkem kuchyně a celkovým interiérem.

 

Trend amerických chladniček

Poněkud speciální kategorií jsou již zmiňované chladničky nazývané americké (popř. Side by side), které vynikají velkým užitným prostorem v chladicí i mrazicí části, ale také perfektní přístupností díky dvoukřídlým dveřím. Často jsou tyto spotřebiče vybaveny výrobníkem ledu, domácím barem, displejem či jinými doplňky, které si vás získají.
 

Další užitečné informace, které vám s výběrem té pravé chladničky pomohou, najdete zde.