JAK VYBRAT AMERICKOU LEDNICI

Kateřina Jurková
12.04.2023

Uvažujete o pořízení prostorné americké lednice? Pokud patříte mezi šťastlivce s dostatečně velkou kuchyní, pak rozhodně neváhejte. Tyto královny mezi lednicemi jsou vybaveny řadou praktických funkcí a umožní vám pohodlně a přehledně uložit potraviny pro celou rodinu. Na co se při výběru americké lednice zaměřit? Pojďme si to trochu rozebrat. 

Co je to americká lednice?

Když se řekne americká lednice, většina z nás si vybaví obří ledničku s otevíráním dvoukřídlými dveřmi. Jedná se vlastně o obdobu kombinované lednice, s přehledně oddělenou chladicí a mrazicí částí, pro kterou je typický nadstandardně velký užitý objem, přehledný vnitřní prostor a špičková funkční vybavenost. 

Objem, rozměry

Americká lednice je ideálním řešením pro početnější rodiny či domácnosti, kde je zvykem nakupovat na více než 2–3 dny dopředu. Z hlediska rozměrů je zpravidla potřeba vymezit si větší prostor na umístění oproti standardním modelům.

Co se týče hloubky a výšky lednice, ty bývají zpravidla podobné jako u klasických kombinovaných chladniček. Konkrétně výška se obvykle pohybuje okolo 150 až 200 cm a hloubka do 80 cm. Důvodem objemnosti amerických ledniček je šířka, která bývá téměř dvojnásobná, a to zpravidla od 90 do 140 cm. Na trhu však existují ještě širší modely, je proto důležité si prostor pro umístění lednice důkladně přeměřit, ať máte jistotu a nemusíte daný model vracet.

Objem uvnitř americké ledničky může být dokonce až 650 l a počet přihrádek k uskladnění potravin standardně bývá 4 až 6 plus několik dalších zásuvek na vnitřní straně, které jsou určeny pro potraviny s kratší trvanlivostí. Než se pro nějakou konkrétní lednici definitivně rozhodnete, určitě není od věci si ji pořádně prohlédnout na živo v kamenné prodejně.

Rozmístění chladicí části a mrazáku

Na trhu jsou k dispozici dva typy amerických chladniček a můžete si tak vybrat buď takzvanou „Side by Side“ variantu, kde jsou mrazák i chladicí část umístěny svisle a otevírají se samostatnými dveřmi. Tento typ poskytuje o něco větší přehlednost a dostupnost k mraženým potravinám. Nabízí se zde také možnost umístění výrobníku na led. Co se týče nevýhod, je třeba počítat s častějším shýbáním se pro potraviny, které jsou umístěny ve spodních policích a zároveň jsou jednotlivé police kratší oproti následujícímu „French Door“ typu.

Druhou variantou je tedy „French Door“, u které najdete mrazák ve spodní části lednice. Každá část se otvírá dvoukřídlými dveřmi a celkově tento typ poskytuje více prostoru a snadnější manipulaci s potravinami v chladicí části. Na druhé straně je tu o poznání horší přehlednost, ztížená dostupnost potravin v mrazicí části oproti „Side by Side“ variantě a obvykle se vyrábí bez výrobníku na led.

Okruhy chlazení

U amerických ledniček se obvykle vyskytují dva kompresory, kterou jsou na sobě navzájem nezávislé. Můžete tedy kdykoli vypnout jen lednici, nebo jen mrazák. Tato „funkce“ se hodí zejména při čištění lednice či odmrazování mrazáku nebo pokud se například chystáte na delší dobu pryč, lednici necháte prázdnou a potřebujete, aby během vaší nepřítomnosti fungoval jen mrazák apod.

Hlučnost

Než se rozhodnete pro konkrétní model lednice, určitě se také zaměřte na jeho hlučnost. Klasické lednice mívají míru hlučnosti okolo 40 dB, oproti tomu u amerických lednic je tato hodnota obvykle vyšší a může dosahovat až k 50 dB. Ale nebojte, na trhu se najdou i tišší modely amerických lednic, ze kterých se ve vaší kuchyni nestane rušivý element.

Výrobník ledu

Jedním z lákadel, kvůli kterému si mnoho lidí americkou chladničku pořizuje, je kromě velkorysého objemu jednoznačně také výrobník ledu. Není divu, přece jen přísun ledu v podobě kostek či ledové tříště do nápojů během letních měsíců je k nezaplacení. Ne však každá americká chladnička výrobníkem ledu či dávkovačem studené vody disponuje. Pokud je tedy tato vychytávka vaším přáním, je třeba se na to při výběru zaměřit také. 

Funkce a technologie

Americké lednice kromě již zmíněného skýtají spoustu dalších výhod v podobě nejrůznějších funkcí a technologií, z nichž některé najdete i u klasických kombinovaných chladniček, zatímco některé jsou vyloženě specialitou těch amerických. Zde je výčet těch nejčastějších.

No Frost technologie – vyskytuje se u převážné většiny amerických ledniček. Tuto technologii oceníte, protože vám díky ní odpadne povinnost odmrazování a zároveň některé potraviny vydrží déle v kondici.

  • Ionizátor – funkce ionizace vytváří záporné ionty, které zabraňují tvorbě bakterií a pachů a zajistí tak déletrvající čerstvost potravin.
  • 6. smysl – jedná se o inteligentní technologii (z dílny značky Whirlpool), která uvádí do provozu kompresor v případě, že uvnitř lednice dojde k oteplení a zajišťuje tak rychlé vyrovnávání teploty, a tedy i optimální klimatické a hygienické podmínky pro potraviny. Ty díky tomu vydrží až 4krát déle čerstvé a zároveň dochází k úspoře energií.
  • Zvukový alarm – jedná se o zcela základní funkci, která vás upozorní na nedovřené dveře u ledničky. Jednoduché, leč velmi praktické.
  • Inteligentní ovládání – mnoho dražších chladniček můžete ovládat přes chytrou aplikaci v telefonu, ať jste kdekoli.
  • CrisperBox – v rámci vnitřního uspořádání často najdete v amerických ledničkách CrisperBox, což je speciální přihrádka určena pro uskladnění zeleniny a ovoce, které v ní díky regulaci vlhkosti vydrží déle čerstvé.
  • Vinotéka – pro opravdové fajnšmekry a milovníky dobrého vína jsou na trhu k dispozici také americké lednice se zabudovanou vinotékou či minibarem.

Doufáme, že pro vás byl článek užitečný a přejeme šťastnou ruku při výběru nového spotřebiče!