Jak si vybrat chladničku

Kateřina Jurková
08.09.2021

Vyberte si chladničku tak, aby vyhovovala celé rodině. Co by měla vaše nová lednička umět a jak v ní správně uchovat potraviny? Nad výběrem chladničky je jistě dobré se pořádně zamyslet. Jedná se totiž o spotřebič, který je v provozu 24 hodin denně po celý rok. Proto volte chladničku co možná energeticky nejúspornější.

 

Kam chladničku umístit a jak velkou zvolit

Chladničky se kromě vestavných modelů (ty mají rozměry zpravidla standardizovány) vyrábějí v různých šířkách s hloubkou nejčastěji 60-68 centimetrů, v závislosti na použitém chladícím systému. To zda zvolíte chladničku volně stojící či vestavnou záleží pouze na vašem vkusu a na vašem vkusu a velikosti kuchyně.
Chladničky jsou vyráběny s rozličným vnitřním uspořádáním. V současnosti jsou nečastěji používané ty s mrazákem umístěným dole, a chladničkou ve výši očí. Opačné uspořádání s mrazákem nad chladničkou není příliš ideální, neboť chladnička je navštěvovaná častěji než mrazák. Poněkud specifickou kategorií jsou pak chladničky s integrovaným mrazícím prostorem (mrazák je umístěn za oddělenými dvířky v chladničce), které je vhodné doplnit samostatným mrazákem, případně je jejich užití vhodné v domácnostech s malým počtem členů.

Ideální velikost chladničky je přibližně taková, aby na osobu v domácnosti připadlo přibližně 50 litrů chladícího a 25 litrů mrazícího prostoru. V případě kdy je vaření vaším koníčkem, či nakupujete velké nákupy v delších časových intervalech, je vhodné zvolit chladničku o něco větší.

Chladničku umístěte tak, aby nebyla v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů (sporák, trouba, radiátor), a zároveň teplota jejího okolí byla přibližně 15-30 stupňů celsia. Umístění chladničky ve velmi horkých prostorách, ale i v prostorách velmi chladných, případně vlhkých jí rozhodně nesvědčí.

 

Technologické uspořádání chladícího systému

Chladničky jsou vyráběny s jedním či dvěma kompresory případně s jedním kompresorem a elektroventilem.

Jednokompresorové uspořádání neumožňuje oddělenou regulaci chladící a mrazící části, mezi kterými je pevně nastavený teplotní rozdíl.

Dvoukompresorové uspořádání je plně flexibilní, každý z kompresorů ovládá svůj okruh, a mrazící či chladící část je možno regulovat zcela nezávisle, případně jednu z nich zcela vypnout. Okruhy nejsou nijak propojené, a v případě výpadku jednoho z nich není příslušný chladící okruh možno obsloužit druhým kompresorem.

V současné době je velmi používaný systém s jedním kompresorem a elektroventilem. Tento systému umožňuje taktéž plně nezávislou regulaci obou okruhů, neboť elektroventil přepouští chladivo podle požadavků dvou nezávislých termostatů. Tento systém je výhodný i z hlediska zatížení kompresoru, který je rovnoměrně zatížen, s minimem cyklů zapnutí a vypnutí.

Spotřeba elektrické energie

Průměrná rodinná chladnička stáří 10 let spotřebuje asi 2,5 kWh elektrické energie denně, to je přibližně 3,5x tolik než kvalitní soudobé modely. Ale i při porovnání nových neznačkových, parametry podprůměrných spotřebičů zjišťujeme, že rozdíl ve spotřebované elektrické energii během 10ti let provozu je značný.

Níže uvedený graf ukazuje náklady na provoz soudobé neznačkové a technicky vyspělé chladničky. Vyšší pořizovací náklady se vám vrátí přibližně po 6-7 letech provozu chladničky, což je méně než typická doba obměny tohoto spotřebiče. Navíc si po celou tuto dobu užijete vyššího uživatelského komfortu a kvalitnějšího dílenského zpracování.

I chladničky umí být chytré

Inteligentně řízené chladničky zpravidla vždy disponují beznámrazovým systémem NoFrost, ale navíc dokáží rozpoznat otevření dveří, a pomocí citlivých teplotních senzorů spouští kompresor s předstihem tak, aby došlo k co nejmenšímu nárůstu teploty. V mrazící části pak rozpoznají velké množství čerstvě vložených potravin, a automaticky spustí "supermrazící" režim. Moderní chladničky distribuují chladný vzduch pomocí ventilátorů, případně pomocí systému vzduchových kanálků tak, aby v celém prostoru chladničky byla stejná teplota.

Šikovné drobnosti, které zpříjemní každý den

Při výběru chladničky si důkladně prohlédněte vnitřní prostor, zásuvky s udržováním optimální vlhkosti zeleniny, přihrádky, na drobné a aromatické potraviny, či promyšlené držáky lahví jsou drobnosti, které dokáží zpříjemnit každodenní užívání chladničky. Jako velmi užitečné lze označit zásuvky označené jako "nulová zóna", ve kterých je teplota velmi blízká nule (přepouštěním chladného vzduchu z mrazáku). V těchto přihrádkách se ideálně uchovává maso a uzeniny, které zde vydrží opravdu dlouho čerstvé. Bezesporu užitečné jsou také systémy antibakteriální ochrany vnitřních stěn. Stěny takovéto chladničky jsou opatřeny velmi tenkou "stříbrnou" vrstvičkou, která hubí nežádoucí bakterie.

 

Americké chladničky

Poněkud speciální kategorií jsou chladničky nazývané americké (popř. Side by side), které vynikají velkým užitným prostorem v chladící i mrazící části, ale také perfektní přístupností díky dvoukřídlým dveřím. Často jsou tyto spotřebiče doplněny výrobníkem ledu, domácím barem či jinými doplňky, které zpříjemňují každý den.