Jak dlouho vydrží potraviny v lednici?

Kateřina Jurková
12.09.2022

Kolikrát se vám už stalo, že jste vyhazovali jogurt s prošlým datem spotřeby nebo jste za kupou zeleniny objevili starší kus, který už nebyl tak úplně k snědku? Pokud vám lednice praská ve švech kvůli velkému množství jídla, určitě jste alespoň jednu z těchto situací zažili. Můžete tomu ale předejít a zamezit tak plýtvání. Stačí se jen zaměřit na trvanlivost potravin v lednici. Víte, jak dlouho jídlo vydrží? A jaký je rozdíl mezi datem minimální trvanlivosti či datem použitelnosti? Čtěte dál a dozvíte se víc.

 

 

Pokud chcete zamezit vyhazování jídla, a tím pádem i peněz, stačí se řídit některými základními pravidly. Například chodit nakupovat častěji a méně věcí, mít přehled o obsahu vaší chladničky, správně skladovat potraviny v lednici a číst obaly. Důležité je vědět, co vůbec data, která jsou na obalech, znamenají. Doba, do které se má výrobek spotřebovat, se označuje dvěma způsoby, což je pro obyčejné lidi často matoucí. Více než polovina Čechů se například nevyzná v pojmech „minimální trvanlivost“ a „spotřebujte do“. Není tedy divu, že se v EU vyhodí ročně skoro 9 tun potravin, které jsou obvykle ještě úplně v pořádku. 

 

Minimální trvanlivost výrobku

Budete-li hledat datum minimální trvanlivosti, narazíte na něj u potravin, které mají delší životnost a nekazí se tak rychle, například konzervy, zavařeniny, nápoje, čokoláda atd. Tyto potraviny bývají zdravotně nezávadné, proto se po zkontrolování nemusíte bát výrobek sníst, pravděpodobně to totiž na chuti ani na vzhledu nepoznáte.
Produkty prošlé minimální lhůtou spotřeby se běžně nachází v oběhu supermarketů ve slevových regálech (vždy by měly být označeny jako potraviny s prošlou minimální lhůtou) nebo ve speciálních prodejnách levných potravin.

 

Datum použitelnosti

Tato data se skrývají pod slovním spojením „Spotřebujte do…“, za kterým následuje den, měsíc a rok. Po uplynutí tohoto dne musí být výrobky staženy z prodejních pultů. Pokud doma najdete potraviny, které podle etikety podlehly zkáze, zapojte své smysly a v případě, že nejeví žádné známky zkažení (ať už po čichu, hmatu či po zraku), můžete je sníst. Dejte ale velký pozor, zkažené potraviny mohou představovat zdravotní riziko. 

Na kterých potravinách datum použitelnosti najdete? Zejména na těch čerstvých, které mají poměrně krátkou životnost, jako například mléčné výrobky, chlazené maso a ryby či produkty studené kuchyně. U těchto potravin je obzvlášť důležité skladovat je ve správných podmínkách a vždy se snažit zkonzumovat je co nejdřív, protože jejich trvanlivost je poměrně krátká.

 

Bez označení

Některé potraviny nemusí být označeny žádným datem. U nich už na první pohled poznáte, zda jsou tak akorát k snědku, nebo už mají své dobré chvíle za sebou. Jedná se o čerstvé ovoce a zeleninu nebo třeba houby. Existují také potraviny, které podléhají zkáze velice pomalu, např. žvýkačky. Narazíte dokonce i na ty, jež se nekazí vůbec, mezi takové se řadí třeba silný alkohol.


Jak dlouho vydrží chlazené potraviny ve vaší ledničce čerstvé? 

syrové maso

1 až 3 dny

otevřené uzeniny

až 1 týden

otevřený tvrdý sýr

3 až 4 týdny

syrová vejce

3 až 5 týdnů

máslo

až 8 týdnů

bobuloviny (borůvky, jahody, …)

4 až 5 dní

otevřená majonéza

až 2 měsíce

 


Může se zdát, že trvanlivost potravin v lednici nemůžete ovlivnit, opak je ale pravdou! Zkuste se řídit těmito tipy:

 

  • V chladničce udržujte správnou teplotu, tedy pod 5 °C v její hlavní části.
  • Nezapomeňte zkontrolovat těsnění dvířek, aby vám chlad z ledničky neunikal.
  • Zbytečně nevětrejte a nechávejte dveře od chladničky otevřené co nejkratší dobu.
  • Dbejte na správné skladování potravin v lednici.
  • Průběžně se zbavujte zkažených potravin.
  • Vsaďte na chladničky s technologiemi prodlužující čerstvost