Funkce a technologie moderních ledniček

Kateřina Jurková
05.12.2022

Ledničky už dávno umí mnohem víc než jen uskladnění potravin v chladu, i když je to stále jejich hlavní účel. V dnešní době trh nabízí lednice různých typů, velikostí, značek a cenových kategorií, které disponují nejrůznějšími funkcemi a technologiemi. Jakmile si tedy při výběru nové lednice ujasníte základní požadované parametry, můžete se zaměřit právě na konkrétní vychytávky, které vám svět moderních lednic nabízí.

Funkce na úsporu energie

No Frost

Funkce No Frost prostřednictvím obíhajícího vzduchu zajišťuje rovnoměrnou teplotu v lednici, díky čemuž nevzniká námraza, která by zvyšovala spotřebu energií. No Frost lednice není potřeba odmrazovat, což také ušetří cenný čas. 

Holiday (Vacation) 

Tuto funkci oceníte zejména v době své dovolené, kdy lednice nebude několik dní využívána. Je však třeba z ní odstranit veškeré potraviny, jelikož Prázdninový režim udržuje v lednici teplotu okolo 15 °C a šetří tak energií. Po celou dobu je také zabraňováno vzniku plísní a zápachu.

InstaView Door-in-Door

Díky této vychytávce nemusíte dlouze hledět do otevřené ledničky a plýtvat tak energií. Abyste zjistili, co vás uvnitř čeká za dobroty, stačí dvojitě poklepat na dveře, vnitřek se rozsvítí a vy v tu ránu uvidíte přes dveře vše, co lednice obsahuje. Díky této funkci také neuniká chlad ven z ledničky a potraviny si tak zachovají déle čerstvost.  

Adapt Tech

Funkce AdaptTech podle vašich denních návyků postupně přizpůsobuje výkon lednice. To znamená, že v době, kdy obvykle nejste doma, je výkon nižší a v hodinách, kdy býváte doma a dochází k častému otevírání lednice, je výkon naopak vyšší, aby nedošlo k příliš velkému teplotnímu šoku.

Funkce pro zachování čerstvosti potravin

Multi air flow 

Jedná se o technologii cirkulace vzduchu, díky které podobně jako u předchozí funkce dochází k rovnoměrnému proudění po celé lednici. Zásluhou tohoto procesu je udržována stabilní teplota i vlhkost a vznikají tak ideální podmínky pro udržení potravin čerstvých a v kondici bez ohledu na to, kam je v chladničce umístíte. 

Twin Cooling Plus – TwinTech

Technologie je založena na principu dvou samostatných chladicích systémů, kdy je proudění vzduchu pro chladničku a pro mrazničku oddělené. Díky optimálnímu proudění vlhkého vzduchu jsou potraviny udržovány déle čerstvé, nezávisle na tom, kde jsou v chladničce uložené.

Fresh Zone – Multifresh – Longfresh – VitaFresh

Jedná se o označení pro speciální zásuvku, kde je udržována nižší teplota než v ostatních částech chladničky a také možnost regulace vlhkosti. Obvykle je využívána pro skladování masa a ryb, ale hodí se i pro ovoce a zeleninu.
Například u chladniček Bosch se setkáte se dvěma oddělenými přihrádkami VitaFresh s automatickou kontrolou teploty a vlhkosti, které vytvářejí ideální podmínky pro čerstvé potraviny.

Fresh Control – CripsFresh

Pomocí speciálních senzorů vyhodnocuje prostředí uvnitř chladničky a automaticky přizpůsobuje vlhkost doporučovanému rozmezí 70 až 85 %. Zároveň zajišťuje rychlejší obnovení teploty např. při otevření dvířek nebo vložení nechlazených potravin.

Ionizátor

Funkce ionizace zajišťuje tvorbu aktivního kyslíku (ozonu), který přirozeně odstraňuje pachy, brání tvorbě virů a bakterií a vytváří tak ideální podmínky pro zachování čerstvosti a trvanlivosti potravin. 

Funkce pro odstranění pachů, virů a bakterií

Anti Bacteria filter – PurifAir – Active – Oxygen Systém – Nano Silver

Jak sám název napovídá, cílem této funkce je odstranit pachy a ochránit potraviny před nežádoucími bakteriemi. Vzniku bakterií je zabráněno buď prostřednictvím molekul ozonu, které jsou postupně uvolňovány, nebo potažením stěn stříbrem, které má antibakteriální účinky a dokáže také zabránit vzniku mikrobů a plísní.

Šetrné mrazení

Supercool – Super Freeze – Shopping – Nakupování

Funkce Supercool vám na základě rychlého odnímání tepla z vnitřního prostoru chladničky umožní bleskurychlé zchlazení či zmrazení potravin i nápojů. Tuto vychytávku oceníte především po velkém nákupu, kdy budete potřebovat vložit do chladničky větší množství potravin.

Fast Freeze 

Obvykle při zmražení dochází ke krystalizaci molekul vody v potravině. Může tak dojít k narušení její jemné struktury a po rozmrazení zůstává většina prospěšných látek a minerálů v odmražené vodě. Při použití funkce Fast Freeze dojde k rychlému poklesu teploty a potravina se zmrazí tak rychle, že nedojde k poničení její struktury.  

FreezeControl 

Zajišťuje maximálně šetrné mrazení.

Vnitřní uspořádání

CustomFlex

Jedná se o systém vnitřního uspořádání. U chladniček s CustomFlex si můžete vnitřní prostor přizpůsobit k obrazu svému, aby bylo možné potraviny skladovat co nejefektivněji.

Easy Lift

Skleněné police a dveřní přihrádky, které můžete přizpůsobit a nastavit požadovanou výšku tak, aby vznikl dostatečný prostor.

Další vychytávky

Dávkovač vody a ledu

Jedná se o specialitu amerických ledniček, kterou nejčastěji najdete z přední strany na pravých či levých dveřích. Led i vychlazenou vodu tak máte vždy po ruce, což je příjemné zejména v horkých letních měsících. Aby bylo možné dávkovač používat, je třeba buď mít chladničku připojenou k vodě, nebo pravidelně doplňovat zásobník na vodu v lednici.  

View inside

Zapomněli jste si sepsat nákupní seznam a nevíte, co vám v lednici chybí? Díky View inside už vás to trápit nemusí, protože si obsah lednice můžete pohodlně zkontrolovat odkudkoli prostřednictvím svého chytrého telefonu. Funkce vám poskytne dokonce i data spotřeby a další užitečné informace. Jak praktické!

Rodinná plocha (Family Hub)

S touto funkcí se setkáte konkrétně u chladniček Samsung a slouží v podstatě jako nástěnka v elektronické formě, která vám usnadní chod a organizaci celé domácnosti. Můžete si na ni pohodlně psát nákupní seznamy, TO-DO listy a vzkazy, kreslit a zobrazovat fotky či přidávat nálepky. Umožňuje také přehrávání hudby, zobrazení kalendáře či zpráv a další.

SmartView

Dalším esem v rukávu chladniček Samsung je funkce SmartView, díky které lze zrcadlit obrazovku smartphonu či Samsung smart TV přímo na lednici.

SmartThings

Tato funkce umožňuje prostřednictvím ovládacího panelu ledničky ovládat i další přidružené prvky chytré domácnosti, například myčku, pračku či troubu.