Co jsou to lednice s výrobníkem ledu?

Kateřina Jurková
22.02.2024

Limonády, koktejly, nebo ledové kávy se zkrátka bez pár kostek ledu neobejdou. A co může být lepší, než se v horkých letních dnech osvěžit některým z těchto ledových nápojů? Lednice s ledovačem jsou elegantní řešení, jak mít led vždy po ruce. Vše o nich se dočtete v našem článku.

Jak funguje výrobník ledu v lednici?

Zjednodušeně lze celý proces popsat jako napuštění vody do formy a její následné zmrazení. Pojďme se na to ale podívat více do hloubky. Aby výrobník ledu mohl fungovat, musí být připojen ke zdroji energie a čisté pitné vody. Výrobníky, které jsou součástí lednice, jsou připojeny ke stejnému elektrickému okruhu, který napájí lednici. Vodu lze dodávat dvěma způsoby. 

Existují americké lednice s výrobníkem ledu s připojením na vodu, které jsou napojené na vodovodní řád v domácnosti. Obsahují vodní filtr, který zbaví vodu nežádoucích složek včetně chlóru. Druhým typem jsou lednice s výrobníkem ledu bez připojení na vodu. Ty jsou vybaveny zásobníkem na vodu, který je potřeba pravidelně manuálně doplňovat. 

Po zapnutí dojde k naplnění formy vodou a následnému zmrznutí prostřednictvím chladicího cyklu v lednici. Poté se led z formy vysype. Výdej ledu může být přístupný z vnější části dveří nebo uvnitř mrazicí části. S ohledem na vaše využití je třeba si všímat, jak velký výrobník ledu je a kolik užitného prostoru v mrazáku zabere.

Kterou lednici s výrobníkem ledu si vybrat?

Lednice s výrobníkem ledu vám umožní dopřát si ledové kostky nebo tříšť, kdykoli si na ni jen vzpomenete. Pojďme se podívat, jaké typy lednic tuto skvělou vychytávku nabízí.

Nejznámějším typem je americká lednice s výrobníkem ledu. Oceníte ji především v domácnostech s větším počtem členů, protože poskytuje dostatečně velký užitný prostor, ale zároveň zabere dost místa. Proto je nutné si před koupí dobře rozmyslet, kam lednici umístíte, abyste měli dostatek místa nejen na otvírání dveří, ale také pro ventilaci vzduchu kolem lednice. 

Ideální volbou do menších domácností s omezeným prostorem jsou jednodveřové či úzké lednice s výrobníkem ledu. Ty dosahují minimální šířky 60, nebo 70 cm. Jedná se o monoklimatické chladničky – jednoduše bez mrazáku. Pokud si ale v létě budete chtít ochladit svůj nápoj kostkou ledu, nebude to pro vás žádný problém. Výrobník ledu vám jich vyrobí, kolik jen budete chtít.  

Kombinovaná lednice s výrobníkem ledu je pravý opak. Ocení ji především větší rodiny, které chtějí využít prostor efektivně a mít všechno 2 v 1. Vyžadují méně prostoru než americké lednice a mají nízkou spotřebu. Mrazničku můžete mít dole, nebo nahoře, záleží na tom, co preferujete. 

Volně stojící nebo vestavná lednice s výrobníkem ledu?

Chcete, aby vaše lednice splynula co nejvíce s kuchyní a nebyla v ní jak pěst na oko? Pak stojí za to uvažovat o vestavné lednici. Nemusíte se bát, že by jí něco chybělo, poskytuje totiž stejné funkce jako volně stojící lednice. Při rozhodování záleží především na vašem vkusu a pořizovací ceně, která je u vestavných lednic o něco větší. Výrobník ledu je v tomto případě většinou umístěn uvnitř lednice.