Americké chladničky

Kateřina Jurková
08.09.2021

Jaké jsou a co umí spotřebiče, jež jedni považují za zbytečně přerostlé, a druzí si nemohou vynachválit jejich vlastnosti a především množství užitečných doplňkových funkcí, které zpříjemňují nejenom horké letní dny.

Bezmála před šedesáti lety představila americká firma General Electric svojí první chladničku uspořádanou tak, že její dveře připomínají vstup do šatní skříně. V roce 1969 se pak doplněním této "šatní skříně" o automat na led, zrodil fenomén, a sice chladnička, kterou jsme si zvykli nazývat americkou.

Americká chladnička není zhýralost…

Především velký skladovací prostor, perfektní přístup do chladící i mrazící části, u které je samozřejmé osvětlení dělá americké chladničky tolik oblíbenými především u velkých rodin, či zákazníků, kteří jsou zvyklí nakupovat v delších periodách a tím pádem i větší množství potravin.
Avšak to co dělá z ledničky tu správnou "americkou" je především automat na led, a juicer. Není totiž nic příjemnějšího než dopřát si svůj oblíbený drink, v té správné teplotě, s kostkami ledu lehce se pohupujícími na jeho hladině. Chladnička poskytující led je připojena k vodovodní síti, přičemž vstupující voda je filtrována přes filtrační kartuši. Tu je nutno čas od času vyměnit.

 

Přehledný mrazák

Pokud toužíte dát sbohem neustálému přehrabování se horami mražených balíčků, oceníte americkou chladničku taktéž. Perfektní organizace zmražených potravin, v osvětleném prostoru, je samozřejmostí. Kyblíky se zmrzlinou, pizzu, i zmražené maso můžete uchovávat v přehledné formě umístěné v jednotlivých poličkách mrazáku, který svým vnitřním uspořádáním připomíná chladící část.

 

"Vychytávky"…aneb co přijde vhod

Nápojový bar, jsou dvířka, která vedou do malého boxu umístěného v chladící části spotřebiče. Za těmito dvířky se skrývá zpravidla neveliké místo dovolující uchovávat plechovky či menší láhve s nápoji stejně tak jak pochutiny, které jsou často vyjímány. Dvířka a oddělený prostor, kromě organizace potravin přispívají také k tomu, že chladící prostor není zbytečně oteplován častým otevíráním "hlavních" dveří chladničky.

Chladný proud vzduchu z mrazáku. Velmi užitečná pomůcka, kterou si jistojistě zvyknete používat, a sice regulovatelná štěrbina, kterou je přiváděn z mrazící části ledový vzduch do přihrádek na maso a masné produkty. V těch je pak teplota velmi lehce nad bodem mrazu, zde uložené maso má dlouhou trvanlivost. Špičkové modely amerických chladniček mají teplotu v částech pro syrové maso regulovatelnou elektronicky nezávisle na ovládání chladící či mrazící části.

 

Technika chladniček

Většina soudobých amerických chladniček je vybavena vyspělými systémy, které řídí vlastní chlazení. Standardem je tak dvoukompresorové uspořádání chladícího okruhu, případně jednokompresorové s elektronicky řízeným přepouštěcím ventilem. Díky tomu je možno optimálně řídit teploty v chladící i mrazící části a v některých případech i v konkrétních místech chladničky. Beznámrazový systém pak ochraňuje mrazničku od vrstev námrazy na vnitřních stěnách či na vlastních potravinách. I u levnějších modelů dnes nalezneme distribuci chladného vzduchu pomocí jednoho nebo více ventilátorů, mnohdy doplněnou o kanálky ve stěnách, kterými vzduch proudí na přesně určená místa. Spotřebiče řízené opravdu dokonalou elektronikou pak například podle četnosti otevírání dveří upraví chladící cyklus (zvýší výkon), či naopak rozpoznají, že nejste doma (odjezd na dovolenou) a svůj výkon sníží.

 

Chci automat na led, ale ona ta lednička je poněkud obřích rozměrů…

Pak netřeba zoufat. Na trhu naleznete modely, klasických ledniček, které jsou ledovým a nápojovým automatem vybaveny také, stejně tak jako dalšími "vychytávkami" zpříjemňujícími každodenní užívání ledničky. Například přihrádky na zeleninu uchovávající vlhkost, ledničky s beznámrazovým systémem či takové kterým nechybí ventilátor pro rovnoměrný rozvod chladného vzduchu.

 

Na co si dát pozor

Ve chvíli kdy si pořizujete americkou chladničku, je dobré zamyslet se nad pár důležitými drobnostmi. A sice americké chladničky jsou, jak již je na první pohled vidět půdorysně náročnější než klasické spotřebiče. Tedy je potřeba uvědomit si zda na ledničku máte místo, a zda bude později možné pohodlně otevírat její dvoukřídlé dveře. Také manévrovací prostor potřebný pro její transport není radno podceňovat, a to nejenom šíři zárubní, ale také celkový průchod od dveří do kuchyně, který je nutno minimálně jednou absolvovat. No a v neposlední řadě díky velké váze je potřeba kouknout i na stěhováky, zda to nejsou žádná tintítka.

V současnosti pořídíte americkou chladničku s výrobníkem ledu za cenu okolo třiceti tisíc korun, tedy výrazně levněji než tomu bylo před pár lety a tak až doslouží váš starý spotřebič či až jednoduše budete chtít svojí ledničku vyměnit za modernější, zauvažujte nad tím jaké by to bylo popíjet v pohodlí domova drinky plné ledu, koktejly plné tříště, či prostě jen mít v kuchyni ledničku ve které je všechno přehledně organizované snadno dostupné.